Było już po godzinie 19 w sobotę, gdy w kierunku Wysowej na sygnale gnały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gładyszowa, Smerekowca, Uścia Gorlickiego, Brunar, Hańczowej. (…)
Strażacy mówią wprost, gdyby pożar wybuchł w nocy, gdy wieś była pogrążona we śnie, nie udałoby się uratować domu. strach pomyśleć o jego mieszkańcach, wśród których jest niepełnosprawny senior. Szans nie miałaby też zabytkowa cerkiew św. Michała Archanioła. Można sobie tylko wyobrazić, że drewniany dom z elewacją ze sztucznego tworzywa płonąłby jak pochodnia. Nawet niewielki wiatr mógłby z łatwością przenieść ogień na pokrycie cerkwi (…). Prawosławna cerkiew (…) jest w remoncie.
Mogła spłonąć, jak w 1777 roku. (podpis pod zdjęciem).
(Agnieszka Nigbor-Chmara, Gazeta Krakowska / Gorlicka, 20.08.2019)

Cerkiew spłonęła w 1770 roku, podczas
walk konfederatów barskich z wojskami
rosyjskimi. W ludowych przekazach zachowało się, że spalili ją konfederaci.